Seguici
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programma di
Uranüs Etkisi Tek Bir Çarpışma Mucizesi Değil
06 October 2011

Uranüs tuhaf bir gezegen. Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerin tersine, yan tarafa doğru dönüyor. Yani eğer Uranüs'te olsaydınız Dünya'da olduğu gibi gün içerisinde gece veya gündüzü göremezdiniz, çünkü dönüşü hangi kısmının Güneş'i göreceğini etkilemiyor.

Gökbilimciler Uranüs'e Güneş Sistemi'nin erken dönemlerinde Dünya'dan daha büyük bir gökcisminin çarptığını düşünüyorlardı. Bununla birlikte, bir gökbilimciler ekibi bunun doğru olmadığını duyurdu.

Gökbilimciler bir bilgisaya simülasyonu ile geçmişte Uranüs'e çarpmış olabilecek büyük bir nesnenin nasıl davranacağını gösterdiler. Bilgisayar simülasyonu eğer bu olmuş olsaydı, bugün Uranüs'ün aylarından ikisinin bugün gördüğümüzden farklı yöne doğru hareket etmesi gerektiğini gösterdi. Bununla birlikte, programı biraz değiştirip gezegene iki tane daha küçük cismi çarptırdığınızda, gezegen ve ayları bugün gördüğümüz şekilde dönme ve dolanma hareketi yapmaktaydılar.

Keşfe göre bugün gökbilimcilerin 'Gaz Devleri' denilen Uranüs, Jüpiter, Satürn ve Neptün'ün nasıl oluştuğuna dair ileri sürdükleri teoriler yanlış. Gökbilimci Alessandro Morbidelli şöyle açıklıyor:  "Uranüs'le olan çarpışma sayısının en az iki tane olması tipik dev gezegenlerin oluşumuna önemli etkileri olduğu ortaya çıkıyor. Bu nedenle standart teori tekrar gözden geçirilmeli."      

Araştırma ekibi bilgisayar simülasyonu bulgularını bugün Fransa'da yapılan ve dünya genelinde 1,400 gökbilimcinin gezegenler hakkındaki araştırmalarını birbirleriyle paylaştığı bir gökbilim toplantısında duyuruldu. Diğer haberler için bu sayfanın altındaki bağlantıya bakabilirsiniz.

İlginç Gerçek

Uranüs üzerinde bir yıl Dünya üzerindeki bir yıldan çok daha uzundur, gezegenin Güneş'in etrafındaki bir turu 84 Dünya yılı sürmektedir!

Maggiori Informazioni

 

Uzay Gazetesi'nin bu sayısında kaynak olarak Europlanet basın bülteni kullanılmıştır.

Share:

Maggiori Notizie
30 July 2020
14 July 2020

Foto

Urano non è stato colpito soltanto una volta
Urano non è stato colpito soltanto una volta

Printer-friendly

PDF File
900,3 KB