Seguici
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programma di
Astronomiczna gra słów
04 January 2012

Astronomia niejednokrotnie kojarzona jest z technicznym i trudnym do zrozumienia słownictwem. Rozmawiając o gwiazdach możemy spotkać się z wieloma dziwnymi słowami, takimi jak galaktyka czy mgławica. Zdradzimy ci pewien sekret: większość z nich jest po prostu tłumaczeniem z języka starożytnego na język współczesny. Na przykład słowo „galaktyka” pochodzi od greckiego słowa „mleczno-biały”, a „mgławica” jest łacińskim odpowiednikiem dla słowa „chmura”.

Jak prawdopodobnie się spodziewasz, większość tych słów opisuje obiekty kosmiczne, z którymi są one powiązane. Na przykład, nasza Galaktyka wygląda jak pasmo mleczno-białego światła na nocnym niebie (dlatego też nazywamy ją Drogą Mleczną). Mgławica z kolei, jest chmurą gazu i pyłu w przestrzeni.

Prezentowany obraz jest nowym zdjęciem dobrze znanej mgławicy zwanej Mgławicą Omega. Mgławica ta znajduje się na nocnym niebie w gwiazdozbiorze Strzelca. Zdjęcie zostało wykonane za pomocą teleskopu o nazwie Very Large Telescope (VLT, Bardzo Duży Teleskop), który znajduje się w Chile w Ameryce Południowej. Jest to jedno z najlepszych zdjęć tej mgławicy jakie kiedykolwiek zostało zrobione przez teleskop na Ziemi.

Share:

Maggiori Notizie
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Foto

I paroloni dell’astronomia
I paroloni dell’astronomia

Printer-friendly

PDF File
848,8 KB