Seguici
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programma di
Grubas wśród gromad galaktyk
10 January 2012

Jak myślisz, co otrzymamy zgniatając razem dwa największe obiekty we Wszechświecie? Grubasa!

To nie żart, tylko fakt - takie zdarzenie rzeczywiście miało miejsce.  Dwa zbiory galaktyk, nazywane też gromadami galaktyk, zderzyły się. W rezultacie tej kolizji powstała jedna większa gromada galaktyk nazywana El Gordo, co oznacza "grubas" po hiszpańsku!

Prezentowane powyżej zdjęcie ukazuje nam El Gordo.  Gromad galaktyk tak wielkich jak ona i znalezionych tak daleko od nas jest bardzo niewiele we Wszechświecie. "Jest to najmasywniejsza i najgorętsza gromada galatyk, a do tego emituje taką ilość promieniowania X, jak żadna inna odnaleziona w tej odległości, a nawet i dalej" mówi astronom Felipe Menanteau.

Do zmierzenia odległości z Ziemi do El Gordo astronomowie użyli teleskopu zwanego Very Large Telescope (Bardzo Wielki Teleskop), który zlokalizowany jest w Chile w Ameryce Południowej.  Odkryli, że jest ona niesamowicie daleko. Odległość wyrażona w kilometrach to 66 i 22 zera!

W międzyczasie teleskop kosmiczny o nazwie Chandra X-ray Obserwatory (Obserwatorium Promieniowania X Chandra) został użyty do zebrania większej ilości informacji o tej gromadzie galaktyk, poprzez analizę jej gorącego gazu.

To ekscytujące nowe odkrycie zostało ogłoszone 10 stycznia 2012 roku na ważnym spotkaniu astronomicznym w stanie Texas w USA. Astronomowie z całego świata zebrali się tam, by przedyskutować między sobą swoje najnowsze wynikami.

Ciekawostka

Gromady galaktyk są ogromne i mogą zawierać nawet tysiące galaktyk!

Share:

Maggiori Notizie
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Foto

Un ammasso di galassie davvero "grasso"!
Un ammasso di galassie davvero "grasso"!

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB