Seguici
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programma di
Twarz ducha w Kosmosie
01 February 2012

Czy kiedykolwiek obserwowałeś chmury na niebie i odnajdowałeś w nich różne znane Ci kształty czy twarze ludzi, których znasz? Uwierz, że astronomowie robią to samo na nocnym niebie.

To nowe zdjęcie pokazuje chmurę gazowo-pyłową, która zwana jest mgławicą. Wewnątrz niej rodzą się gwiazdy, dlatego chmury takie zwane są czasem obszarami formowania się gwiazd. Nowonarodzone gwiazdy są bardzo gorące i powodują, że otaczający je gaz rozświetla się jasno, dzięki czemu możemy je obserwować przez teleskop.

Niektóre spośród tych kosmicznych chmur noszą nazwy obiektów, które przypominają np. mgławica Koński Łeb. Potrafisz jednak powiedzieć dlaczego mgławica pokazana na zdjęciu nazywana jest mgławicą Gabriela Mistral? Oto podpowiedź: kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je całe. Teraz przypatrz się dokładnie prawej krawędzi różowo-bladej części mgławicy.

Co widzisz? Zauważyłeś kontur ludzkiej twarzy? Astronomowie myślą, że przypomina on twarz znanej poetki z Chile Gabrieli Mistral. (Kliknij tutaj i porównaj mgławicę ze zdjęciem poetki). Upiorne, nieprawdaż?!

Ciekawostka

Związek między poetką i astronomią jest nawet silniejszy, ponieważ Gabriela urodziła się w rejonie w Chile, gdzie znajdują się niektóre ogromne teleskopy.

Share:

Maggiori Notizie
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Foto

Un volto spettrale nello spazio
Un volto spettrale nello spazio

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB