Seguici
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programma di
Obserwowanie ptaków w kosmosie
26 September 2012

Czy kiedykolwiek patrzyłeś na chmury i bawiłeś się w dostrzeganie w nich znajomych kształtów? Astronomowie również to robią, tyle że nasze chmury nazywają się mgławicami i znajdują się daleko w przestrzeni kosmicznej. W przeciwieństwie do ziemskich chmur, składających się z wody, mgławice utworzone są z gazu i pyłu. Astronomowie dostrzegli kształt głowy ptaka w przedstawionej na zdjęciu mgławicy i nadali jej nazwę Seagull Nebula, czyli mgławica mewy (z łaciny nebula oznacza mgławicę, seagull to po angielsku mewa).

Gaz i pył są zimne, dlatego nie świecą wystarczająco jasno, abyśmy mogli je dostrzec – im gorętszy jest obiekt, tym jaśniej świeci. To działa również w drugą stronę. Jeśli kiedykolwiek dotknąłeś włączonej żarówki, wiesz, że jest ona bardzo gorąca! Mgławica na zdjęciu świeci na czerwono z powodu bardzo gorącej gwiazdy, znajdującej się w jej centrum, którą możesz zobaczyć jako ,,oko mewy''. Energia tej gwiazdy podgrzewa otaczający gaz, powodując jego świecenie.

Na zdjęciu znajduje się również niebieska mgiełka, widzisz ją? Jest to pył, który został oświetlony przez gorącą, młodą gwiazdę, znajdującą się wewnątrz mgławicy. Światło tej gwiazdy odbija się od ziarenek pyłu, czyniąc je widzialnymi, podobnie jak świecąc latarką w kierunku swoich zabawek w ciemnym pokoju, możesz je widzieć, ponieważ światło z latarki odbija się od zabawek i trafia to Twoich oczu.

To zdjęcie pokazuje tylko małą część mgławicy. Cały obłok rozpościera swoje ,,skrzydła'' na olbrzymiej przestrzeni, wyglądając jak lecący ptak! Spójrz tutaj.

Ciekawostka

Gwiazda, znajdująca się na środku zdjęcia (,,oko mewy'') ma towarzysza. Obie gwiazdy krążą wzajemnie wokół siebie, takie obiekty nazywamy gwiazdami podwójnymi!

Share:

Maggiori Notizie
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Foto

Birdwatching nello spazio
Birdwatching nello spazio

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB