Seguici
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
Un programma di
Hubble poslal nový snímek Jupiteru
17 September 2020

Planeta Jupiter je tvořena plyny, jež vytváří pásy oblak, které jsou viditelné ze Země i v malých teleskopech. Nicméně tohoto plynného obra pozorují i velké dalekohledy, jako například ten Hubblův vesmírný dalekohled.

Předpověď větrného počasí

Poslední obrázek Jupiteru byl pořízen 25. srpna 2020 Hubbleovým vesmírným dalekohledem (NASA/ESA).

Velmi ostré snímky Jupiteru z Hubbla dávají výzkumníkům aktualizovanou zprávu o stavu počasí v drsné atmosféře této obrovské planety.

Například, na snímku se objevil nový zárodek bouře. V horní polovině planety je bílá protažená bouře, která vypadá jako duch prolétající planetou napříč. Bouře se pohybuje rychlostí 550 kilometrů za hodinu – to je asi třikrát rychleji než tornádo na Zemi.

Měsíc Europa

Nová fotografie také zobrazuje malou tečku vlevo od Jupitera kterou je jeho měsíc Europa.

Tento ledový měsíc pravděpodobně hostí hluboký oceán ukrytý pod ledovou krustou. To z něj dělá objekt zájmu pro vědce, kteří si myslí, že v něm jednoho dne objevíme známky života!

Velká červená skvrna

Na plynném obru, planetě Jupiter, můžeme pozorovat velkou červenou skvrnu, která je na uvedeném snímku také jasně vidět. Představuje bouři, která je tak velká, že by směle spolkla i celou Zemi!

Bouře, která velkou červenou skvrnu tvoří, zuří už více než 150 let. Hubbleův dalekohled pozoruje bouři po mnoho let a díky tomu se zjistilo, že se zmenšuje. Fotografie to potvrzuje a bouře se stále zmenšuje i když astronomové nevědí proč. Víc o této záhadě si můžete přečíst v článku z roku 2019 zde.

Hubbleův kosmický dalekohled bude ve sledování Jupiteru pokračovat, aby se pokusil odhalit tajemství velké červené skvrny i jeho ostatních bouří.

„Cool“ zajímavost

Planeta Jupiter je více než stokrát větší než Země! Plynný obr je také dvaapůlkrát hmotnější než všechny ostatní planety naší sluneční soustavy dohromady.

Share:

Maggiori Notizie
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Printer-friendly

PDF File
990,6 KB